Zwardoń to niezwykle atrakcyjna miejscowość, której nie trzeba w specjalny sposób reklamować.
To miejscowość niezwykła, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Urzeka swym pięknem tak bardzo, że nie sposób przejść obojętnie. Rachowiec, Kikula, Sołowy Wierch, Skalanka czy "Aleja Zakochanych" (grzbiet pomiędzy Skalanką a Rachowcem) wzruszyły i wzruszają niejednego.
Zwardoń położony w powiecie żywieckim (województwo śląskie), w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na pograniczu z Beskidem Śląskim.
Centrum miejscowości położone jest na wysokości 690 m n.p.m.
Jako typowa miejscowość górska posiada wiele osiedli rozsianych na górskich zboczach - Sołowy Wierch (848 m), Kobyłkula (699 m), Pydychów Groń (751 m), Rachowiec (954 m), Skalanka (867 m), Beskid Graniczny (863 m). Ogólna powierzchnia wynosi 13,88 km2. Zwardoń liczy 1.015 mieszkańców (stan na 1998 - 12 - 31).
Zwardoń należy do gminy Rajcza. Graniczy z miejscowościami - Jaworzynka, Koniaków, Laliki, Kiczora oraz Sól, a ze słowackiej strony - Skalité i Oščadnica.
Tutaj wypływają źródła Soły, tzw. Czarnej Soły. Są to potoki:
- Roztoka (spod Sołowego Wierchu) - złożona z 18 potoków źródłowych
- Płoszczyna (spod Rachowca) - złożona z 9 potoków źródłowych
- Słanica (spod Granicznego) - złożona z 19 potoków źródłowych, która płynie w kierunku wschodnim pomiędzy masywem Rachowca (od północy) a ramieniem Oźnej (od południa), w stosunkowo szerokiej i bezleśnej dolinie Słanicy.
Swoje źródła na obszarze Zwardonia posiada Rachowczanka, która spływa do Słanicy w Soli. Oprócz tego 15 potoków źródłowych spływa do rzeki Czernej, bądź to na obszarze Lalik, bądź też na obszarze Kiczory.
Cała miejscowość rozłożona jest malowniczo pomiędzy trzema przełęczami - Przysłop, Zwardońska i Graniczne.
PRZEŁĘCZ PRZYSŁOP
Przełęcz położona na wysokości 701 m, przy osiedlu Myto, stąd też czasem druga nazwa to Przełęcz Myto. Rozłożona wzdłuż starej drogi tzw. "cesarki". Od 30 kwietnia 1995 roku funkcjonuje tutaj międzynarodowe drogowe przejście graniczne. Z przejścia roztacza się bardzo ładny widok na dolinkę Pod Mytem z trzema wyciągami oraz Pydychów Groń (751 m), Groniową (739 m), Mały Rachowiec (840 m) i Duży Rachowiec (954 m).
PRZEŁĘCZ ZWARDOŃSKA
Przełęcz położona na wysokości 675 m jest wyraźnym obniżeniem w grzbiecie, który bezpośrednio rozdziela kulminację Skalanki (867 m) oraz niewielkie bezleśne wzniesienie Pydychów Gronia (751 m), za którym znajduje się Przełęcz Przysłop. Bezpośrednio nad przełęczą od strony południowo - wschodniej odchodzi grzbiet Rachowca (954 m). Od 1 czerwca 1992 roku funkcjonuje tutaj ponownie międzynarodowe kolejowe przejście graniczne na linii kolejowej z Żywca do Czadcy. Z przełęczy widać Sołowy Wierch (848 m), Ochodzitą (894 m), Groniową (739 m), Mały Rachowiec (840 m), Duży Rachowiec (954 m), Skalankę (867 m) oraz Firkową Kiczorę (804 m).
PRZEŁĘCZ GRANICZNE
Przełęcz położona na wysokości 755 m to najwyższa z przełęczy na terenie Zwardonia. Zwana też Przełęczą Wrzeszczowską. Nazwa pochodzi od wypływającego spod przełęczy potoku Wrzeszczówka. Nazwa Graniczne wynika z faktu położenia przełęczy na dawnej granicy polsko - węgierskiej, a obecnie polsko - słowackiej.
Przełęcz leży w głównym wododziałowym grzbiecie karpackim pomiędzy Skalanką (867 m) na północy, a Beskidem Granicznym (863 m) na południu. W przeszłości przez Przełęcz Graniczne, podobnie jak przez Przełęcz Przysłop, prowadził szlak handlowy z Polski na Węgry, którym m. in. transportowano sól na Węgry, a rudę żelaza do Polski, tzw. "hawiarski". Pierwotnie właśnie tędy miała przebiegać linia kolejowa z Żywca do Czadcy, nim ostatecznie zdecydowano się ją poprowadzić u podnóża Rachowca przez Zwardoń i Przełęcz Zwardońską. Z przełęczy widać Skalankę (867 m), Mały Rachowiec (840 m), Duży Rachowiec (954 m), Oźną (952 m) oraz Beskid Graniczny (863 m). Pod Przełęczą Graniczne znajdują się źródła potoku Słanica.
Na tej przełęczy planuje się uruchomienie nowego przejścia turystycznego, a w przyszłości drogowego.